İşletme geliriyle yayın ve bonservis hakları hesaplanan kulüpler listesine Amerikan takımları damga vurdu. Türk takımları ise sıralamada yer almadı.

Dünyanın en kıymetli spor takımları sıralamasına tekrar Amerikan liglerinde yarışanlar damga vururken, İspanyol futbol devi Real Madrid 5’inciliğe geriledi. ABD’deki Forbes dergisinin sıralamasında geçen sene olduğu benzeri bu sene da Amerikan futbolu takımı Dallas Cowboys birinci oldu. 4.20 milyar dolarlık değere sahip var olan bu takımı, 3.70 milyar dolar kıymet biçilen meşhur beyzbol takımı New York Yankees takip etti. Değerlendirmede hayat genelindeki futbol ligleri ile Amerikan futbolu ligi NFL, Amerikan basketbol ligi NBA, Amerikan beyzbol ligi MLB, Amerikan buz hokeyi ligi NHL, Formula bir otomobil yarışları ve Amerikan motor sporları yarışları NASCAR temel alındı. Takımların işletme gelirlerinin yanı sıra, yayın hakkı gelirleri ile sporcularla yapılan milyonlarca dolarlık bonservis anlaşmaları hesaba katıldı.

kapak

REAL MEDRİD GERİLİYOR

En kıymetli 51 spor takımından 29’u Amerikan futbolu liginde, 8’i beyzbolda, 7’si Amerikan basketbolunda, 7’si ise Avrupa’daki futbol liglerinde ugras ediyor. üç yıl peş peşe en kıymetli spor takımı olduktan ardindan geçen sene liderliği kaptıran İspanyol futbol devi Real Madrid, dahada da gerileyerek 5’inci oldu. En kıymetli futbol takimi unvanını İngiliz devi Manchester United 3.69 milyar dolar ile kaparken, onu 3.64 milyar dolar ile başka İspanyol devi Barcelona izledi. Sıralamadaki başka futbol kulüplerinden Alman devi Bayern Munich 2.71 milyar dolar ile 15’inci, İngiliz devi Manchester City 2.08 milyar dolarla 35’inci, Londra takımlarından Arsenal 1.93 milyar dolarla 43’üncü, Chelsea 1.84 milyar dolarla 47’nci sırada yer bulabildi.

TÜRK TAKIMLARI SIRALAMADA YOK

Sıralamanın en nihayetinde 1.75 milyar dolar ile ABD’li beyzbol takımı Los Angeles Angels of Anaheim yer aldı. Böylece, en dipteki takımın değeri tek önceki seneye göre yüzde 18 artmış oldu. Ayrıca, 36 takımın, değerinin bir milyar dolar çıtasını aşmasına karşın ilk 51 takım iç kismina giremediği kaydedildi. Danışmanlık şirketi KPMG’nin senelik raporuna göre, Türkiye’nin en kıymetli üç takımının işletme değerleri ise bu seviyenin dörtte birinin dahada gerisinde bulunuyor. KPMG raporuna göre Galatasaray’ın işletme değeri 395 milyon dolar civarındayken, Fenerbahçe 366 milyon dolarla, nihayet 2 sene şampiyonu Beşiktaş ise 229 milyon dolarla takip ediyor.

CEVAP VER