Dünyanın en fazla müslüman nüfuslu ülkesi var olan Endonezya,”radikal ve yasadisi propaganda” yapıldığı gerekçesiyle Telegram’ı kapattığını açıkladı. Telegram, DEAŞ taraftarları tarafından fazlaca kullanıldığı bilinen, onlarca insanın olduğu hasbihal odalarının yanı sıra hususi mesajın da kullanılabileceği tek platform. DEAŞ’ın Suriye ve Irak’da bölge kaybetmesinin neticesi Güneydoğu Asya’da tesirinin artmasından kaygı duyulduğundan bu çözüme başvurulduğu düşünülüyor. Haberleşme bakanlığı web sitesinde, “Telegram, radikal ve yasadisi propagandası, bomba yapmanın yolları, saldırıyı gizlemenin yolları, rahatsız edici görüntüler ile dolu olduğundan Telegram kapatılmalıydı” izahını yaptı.

İletişim bakanlığı, uygulamanın hemide bilgisayar hemide telefon uygulamalarının kapatılacağını belirtti. Diğer ileti platformlarına da aynı uygulamanın yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Whatsapp ve Telegram benzeri uygulamalarda gönderenden alıcıya ulaşan tek şifreleme sistemi mevcuttur. Bu da uygulama sahibi şirketin dahi mesajı görememesi manasına gelir. Bir kaç ülkedeki güvenlik yetkilileri bu uygulamaların militanların birbirleriyle saklı haberleşebilmeleri amaciyla uygun ortam hazırladığını belirtti. Avustralya ve İngiltere’nin de içerisinde olduğu bazı ülkeler teknoloji kurumlarını güvenlik tehditlerine karşı daha fazla yardımcı olmaya çağırdı.

Öte yandan, Mart ayında, Londra’nın Westminster köprüsünde aracını yayaların üstüne sürüp 4 insanı öldüren ve tek polisi de bıçaklayan katilin şifrelenmiş iletiler gönderdiği saptama edildi. İngiliz İçişleri Bakanı Amber Rudd bu olay üzerine bu tür tek şifrelemenin “kabul edilemez” olduğunu belirtmişti.

CEVAP VER