Belediye tarafından eski binaların yenileme çalışmaları kapsamında tek hafta evvel kiremitleri sökülen dükkana üç ay sonraya zaman verilmesi gereksinim sahiplerini mağdur ederken, Manisa Büyükşehir Belediyesi ise tüm sokaktaki çalışmaların üç ay içerisinde tamamlanacağını ve kimsenin mağdur olmaması amaciyla de mekana öncelik tanınacağını açıklandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehzadeler ilçesindeki tarihi Çarşı Mahallesi’nde başlatılan yol sağlıklaştırma çalışmaları bütün hızıyla ayni ritimde devam ediyor. Proje kapsamında alanda 9 ada 130 parselde etkinlik gösteren kafe, dükkan ve işletmeler, aslına uyumlu şekilde restore ediliyor. Manisa’daki tarihi dokuyu meydana çıkarmak amaciyla başlatılan çalışmalarla, şehrin gizli güzelliklerini meydana çıkaran Manisa Büyükşehir Belediyesi, ikinci Etap Sokak Sağlıklaştırma projesini de başlattı.

İhtiyaç sahiplerine gün içerisinde 100 ekmek dağıtılıyor

Manisa’da yıllarca yaptığı amme hizmetiyle gönüllerde taht kuran Şekerci Dede denilen merhum Hüseyin Ayçiçek’in 21 sene önce vefat etmesinin hemen peşinden aynı hizmetleri ayni ritimde devam ettiren 65 yaşında olan oğlu Ahmet Recep Ayçiçek, dükkanda tek hafta evvel kiremitlerin sökülmesiyle başlayan yol sağlıklaştırma çalışmalarında takriben 3 ay sonraya zaman verilmesinin gereksinim sahiplerini mağdur edeceğini ve bu sebeple çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Bir haftadır dükkana gelen gereksinim sahiplerini eli boş gönderdiği amaciyla uykularının da kaçtığını bahseden Ayçiçek, dükkanın tek ticari işletme olmadığını ve 40 seneden fazla tek zamandır gereksinim sahipleri amaciyla amme hizmeti verdiğini anlattı. Rahmetli babası Hüseyin Ayçiçek’in 21 sene önce vefat etmesinin hemen peşinden amme hizmetini kendisinin sürdüğünü ifade eden Ahmet Recep Ayçiçek, “Muhterem babacığım Hakk’a yürüdükten ardindan bu mekanı sürekli şekilde biz götürdük. Ekmeğiyle, Ramazanlarda pidesiyle, iyi insanları sevindirmekle elimizden geldiğince bu hizmeti ayni ritimde devam ettirmeye çalıştık. Her zaman burada muhacirlere olsun, başka fakir fukaraya 100 ekmek veriliyor. Ramazan ayında bu sayı fazla daha üstlere çıkıyor” dedi.

Yapılan yenileme çalışmaları kapsamında dükkanın kapılarının yenilenmesini rica ettiğini kaydeden Ayçiçek, “Burası ammeye hizmet ediyor. Kendi şahsıma olsa en basit bir harekette bulunmam ama ammeye hizmet ettiği amaciyla burasının ilk olarak tamir edilmesini rica ettim fakat 3 ay sonraya zaman verdiler. Yalnız bendeniz değil buradaki tüm esnaf mağdur. Kiremitleri açtılar, kiremitler düzelmedi. Arka tarafta saçaklar adina takılmadı. Onun amaciyla diğer tarafta yapılan hizmetlere bakıldığı vakit bizim tarafta yapılan hizmetler fazla çok gerilerde. Belediyedeki veyahut bu işi yapan gruptaki hangi kardeşimiz bununla ilgileniyorsa kesinlikle o kardeşimiz bunu yapan müteahhit firmayı sorguya çekmesi lazım. Bu verilen paralar nereye gitti, yapılan hizmetler sebep gecikiyor ve yapılan hizmetlerin yanlışlıkları nerelerden kaynaklanıyor, bunları anlatması lazım. Dükkanın tavanında aydınlık veren cam kiremitler vardı, o kiremitleri de söktüler. O kiremitleri sökmeyin buraya aydınlık veriyor onların mekanın fazla özel yeridir dememize karşın onları da söktüler. O kiremitler 80-90 senelik kiremitler. Belki o kiremitlerin tek tarihi değeri de vardır. Esnaf kardeşlerimizin söylediğine göre kamyon çıkan molozları yükledikten ardindan o kiremitleri götürmüşler ama nereye götürdüklerini bilmiyorum. Buradaki mağduriyet kesinlikle düzelmesi lazım. Kaç günden beri vatandaslar buradan ekmek alamıyor” şeklinde konuştu.

21 senedir mekanda ‘güzel insanlar’ olarak nitelendirdiği yoksul fukaraya ekmek dağıttığını ifade eden Ayçiçek, “Burada ekmek dağıtıyoruz. Adam geliyor, tüp parası, ilaç parası istiyor ya da başka tek sıkıntısını açıklama ediyor. Biz de sıkıntısını gidermeye çaba ediyoruz. Burada dini sohbetler de yapılıyor. Elimizden geldiğince tüm insanları kucaklamaya, sevmeye çaba ediyoruz ama bürokrasinin engellerini aşamadık. İnşallah suandan sonra aşılır. Bu mekanın her biri tarafından desteklenmesi gerekirken, desteklenmiyor. Ondan dolayı fazla mağduriyet içerisindeyiz. Elhamdülillah tekrar ekmekleri kılı kılına yetirmeye çalışıyoruz. Gelen ekmekleri elimizden geldiğince dağıtmaya çalışıyoruz. Bir takım ikramlar oluyor ekmek olarak o ikramları da takdim ediyoruz ama bazı zamanlar ekmek yetiştiremiyoruz. Elimizden geldiğince ömrümüz olduğu civarindan bu mekanı ayakta tutmaya çaba edeceğiz inşallah. Burası Allah hizmet edeceği amaciyla ammeye hizmet ettiği amaciyla bir dahada bir dahada pislenmesi doğru değil. Onun yanında burası tek şahıs malı değil, şahsa ait tek hizmet yapmıyor burası. Başka bir deyişle ticari tek yer değil. Her zaman insanlara hizmete vermenin güzelliğini yaşamak amaciyla elimizden gelen çabası gösteriyoruz. Buraya katkı uygulamak isteyen kardeşlerimizden ve yapmayanlardan da Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil ise sokakta yapılan çalışmalarının tamamen bitmesinin üç ay alabileceğini fakat Şekerci Dede mekanının amme hizmeti yaptığını ve rastgele bir mağduriyet yaşanmaması amaciyla dükkandaki çalışmaların hızlandırılması amaciyla talimat vereceklerini söyledi.

CEVAP VER