5 sene evvel Balandız ve Çaltı semtlerinde dikilen ve meyve vermeye başlayan alıç bahçelerinde incelemelerde bulunan Silifke tarım Odası Başkanı Cafer Doygun, alıçların meyve vermeye başladığını ve takriben tek ayin ardindan hasat edileceğini söyledi.

Kalp arkadaşı olarak bilenen alıç meyvesinin tek çok kalp rahatsızlığına iyi geldiğinin altını çizen reis Cafer Doygun, “Kalp ritim bozuklukları, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp adaleleri zafiyeti, kalp krizi sonrası, çok kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlar olarak biliyoruz” dedi.

Bölgede alıç meyvesini ani çok çiftçinin deney Emelli diktiğini ve başarılı olduğunu belirten Doygun, “Yaklaşık 20 dönüm alıç meyve bahçesi tesis edildi. Bölgemizde devamlı ek mahsul arayışları var. Sulak alanlarda şuanda kivi ekimi yapılırken, kıraç sulanmayan bölgelerde de alış dikimi yapılıyor. Bölgemizde araştırmalar yaparak misal var olan bu çiftçi kardeşlerimize teşekkür ederim. Bu meyvenin bölge ekonomisine de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Zira dalında 20-25 TL, markette ise 60 TL’ye civarindan satışı yapıyor” dedi.

Kırsal alanda ekonomiye katkı sağlayacak ek mahsul arayışı ile alıçla tanıştığını söyleyen Rençper Durhasan Soykan, “2004 seneninde fizibilite çalışmalarına başladım. Çeşitli yerlerde deney Emelli dikimler yaptık. 900-1100 rakımlı yerlerde iyi mahsul alındığını görünce 2010 seneninde Silifke’nin Balandız semtinde evvel kapama bahçe dikimini gerçekleştirdik. geçen sene evvel olarak Alıç ağaçlarından 350 kilogram mahsul aldık. ele geçirdiğimiz ürünleri de 20-25 TL’den sattık. Bu sene dahada çok randiman bekliyoruz. takriben tek ayin ardindan meyveleri hasat etmeye başlayacağız. Kilosunu ise 25-30 Lira arasında olmasını olasılık ediyoruz. Kırsal alanda benimle birlikte takriben 6-7 çiftçi bu meyveyi ekstradan yetiştiriyor. Umarım iyi tek hasat çagi yaşarız” dedi.

Murat Şengi
 

CEVAP VER