Başbakan Binali Yıldırım, Söğüt Belediyesi merasim alanında düzen eden 736. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi yâd ve Yörük Şenlikleri’nde tek konuşma yaptı.
Kayı Boyu’nun tek evladı olduğunu, Erzincan’ın Kayı köyündeki komşularından selam getirdiğini belirten Yıldırım, Söğüt’te “Alperenler Serdarı” Ertuğrul Gazi’nin içsel huzurunda, tarihin en mühim hadisesinden tek tanesini anmak amaciyla tek araya geldiklerini söyledi.

Yıldırım, “Ne mutluluk dolu bize ki Ertuğrul Gazi bilgeliğinin 7 asır evvel bu topraklarda bıraktığı bu tohum, bu erken hali hazırda bölgesiyle üç kıtayı serinleten tek çınar olma haşmetini koruyor. Ne mutluluk dolu bizlere ki o günlerden bugünlere bu hatri sayilir büyüklükte millet varlığını, istiklalini savunma iradesinden zerre civarindan tereddüt, zafiyet göstermeden yoluna ayni ritimde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, 736 sene evvel bu topraklarda birbirinden bağımsız yaşayan, anlaşmazlıklarla gücünü zayıflatan beyliklerden tek cihan devleti çıkaran ecdadın dayanışma ruhunun, bu erken de aynı şekilde Söğüt’te kendini gösterdiğini vurguladı.

Bu topraklarda Yalnızca dünyanın gördüğü en muhteşem devletlerden birinin değil, aynı zamanda dünyanın en muhteşem medeniyetlerinden biri var olan Osmanlı Devleti’nin de temelinin atıldığını ifade eden Yıldırım, Ertuğrul Gazi’ye obadan, hükümet olmaya giden yolu gösteren annesi Hayme Ana’nın, “Boyundan, soyundan olsun olmasın insanlara adaletli davran. Adaletten ayrılma ki birlik ve dirlik kazansın. Yurdunda, obanda her biri gezsin. Ululuk istek eden töreden ayrılmasın. Bu hayat tek oturma yeri değildir. Yapacağın iyi ve doğru işlerle insanların hizmetinde bulunursan ama iftihar edebilirsin. Yüreğinden inancı, dilinden duayı, davranışından fazileti hiç yoksun etme. tek de sabırlı ol, ekşi koruk sabırla tatlı üzüm olur.” öğüdünü hatırlattı.

‘GÖNÜL BAĞLARIMIZI dahada DA GÜÇLENDİRECEĞİZ’

Söğüt’ün, Türk milleti amaciyla Yalnızca tarihi tek mekan olmadığını, hatri sayilir büyüklükte uygarlık çınarının kökü ve temeli mananına geldiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Söğüt, asırlar boyu üç kıtada adaletle hükmeden devletimizin devinim noktasıdır. Atalarımız Söğüt’te vatan kurmuş, bayrak dalgalandırmıştır, dolayısıyla kuruluşun mekanı, yurdu, vatanı bu topraklardır. 736 senedir ilahi tek name benzeri semaya yükselen bereketli tek tohum benzeri toprağa kök salan işte bu devlet, bilgeliği bugüne civarindan bizi hak ve kardeşlikte birleştirdiği benzeri bundan ardindan da buluşma adresimiz olacak. Gönül bağlarımızı dahada da güçlendireceğiz, birliğimize kast eden, gücümüzü dağıtan, kardeşliğimize gölge düşürmek istek eden alçaklara Söğüt Meydanı’ndan sesleniyorum, Katiyen kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini Katiyen bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı Katiyen indiremeyeceksiniz, bu ezanları Katiyen susturamayacaksınız.”
Bu mühim coğrafyada, tarihin ağırbaşlı dönemecinde millete hatri sayilir büyüklükte görev düştüğünü belirten Yıldırım, Osmanlı’nın uygarlık birikimi, hükümet tecrübesi üstüne kurulan toy Cumhuriyet’in, Anadolu topraklarında tam tek istikrarın teminatı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, bütün vatandaşlarıyla, kurumlarıyla “tek vücut” olarak adaletin, kardeşliğin sesinin yükseltilmesi koşul olan tek dönemden geçtiğine dikkati çeken Yıldırım, “Ecdadımızın bize bıraktığı bu kutsal toprakları geçmişteki bütün birikimle, deneyimle geleceğe, istikbal kuşaklara bırakacağız. bu erken aziz hatırasını andığımız Ertuğrul Gazi’lere layık olmak amaciyla var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da ayni ritimde devam edeceğiz. Bu iyi ülkeyi muasır medeniyetlerin ötesine geçirmek, Gazi Mustafa Kemal’in işaret ettiği o hedeflere eriştirmek amaciyla var gücümüzle 80 milyon vatandaşımızla çalışıyoruz, çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin her vakit zulüm karşısında adaletin yanında olduğuna işaret eden Yıldırım, “Çünkü buradan doğup yükselen medeniyetimizin içsel temelleri üzerinde asırlar boyu hemide kendisinin izzet ve şerefimizi koruduk ayni vakitte da mazlum milletlere, ezilen halklara karşı hami olduk, onları koruduk. Kafkasya’dan Balkanlar’a, Hicaz’dan Mağrib’e civarindan gittiğimiz her yerde sevgi, adalet, hoşgörünün sancaktarı olduk. Zira bizim medeniyetimiz sevgidir, ilimdir, irfandır, barıştır, kardeşliktir. Biz yeryüzünde ayrılık tohumları eken, fesat çıkaranlara yıllar süresince aynı kalp atışlarıyla, aynı ulu değerler etrafında, aynı ufka yönelerek cevap verdik.” diye konuştu.

Devletin gücünü insanı yüceltmekten aldığını söyleyen Yıldırım, “Asırlardan beri kardeşiz, ebediyen de kardeş olmaya ayni ritimde devam edeceğiz. Yedi asır evvel Söğüt’te filizlenen ulu çınarın kökleri, Hayme Anaların, Şeyh Edebalilerin bilgeliğinden gelmektedir. bu sebeple hali hazırda milletimiz kalp dağlayan felaketler karşısında misal dayanışma ve kardeşliği sergiliyor. Bu aziz milletin hayata üslubu, milletimizin hayat felsefesidir. Aziz Türk milleti, sonsuza civarindan bu hayat düsturunu yaşatma azim ve kararlılığındadır.” dedi.

‘NEREDE MAZLUM VARSA ONUN YANINDAYIZ’

Başbakan Yıldırım, konuşmasında, milletin çok acılar, musibetler gördüğünü, çok badirelerden geçtiğini ama istiklaline gölge düşürmediğini belirtti. milletin ruhuna, değerlerine yabancılaşan Fetullahçı pkk terör Örgütü (FETÖ) azalarının 15 Temmuz’da millete üzüntü yaşatmak istediğini anımsadan Başbakan Yıldırım, “Hayme Ana, Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi’nin taşıdığı ruhtan beslenemeyenler o gece bu aziz milletin istiklaline kastettiler. Hatırlayın, 15 Temmuz’da asker kılığına girmiş FETÖ teröristleri karşısında Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan çok durdu. Hükümeti, 80 milyon vatandaşıyla alçaklara geçit vermedik. Demokrasiye, Cumhuriyet’e sahip çıkan bu hatri sayilir büyüklükte millet Türk milletidir. Bu milletin tek ferdi olmaktan gurur, onur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehitleri rahmetle yad eden, gazilere şifa dileyen Başbakan Yıldırım, “15 Temmuz zorbalığa, baskıya, darbeye karşı milletin özgürlük, demokrasi aşkıyla verdiği en iyi cevaptır.” diye konuştu. Yıldırım, bugüne civarindan olduğu benzeri bundan ardindan da toy kuşakların, kadınların gazi ve şehitlerin mukaddes emanetine sahip çıkacağına baz alinarak inancını dile getirerek, “Söğüt ruhu 15 Temmuz’da tekrar dirilmiştir, tekrar diriliş, tekrar yükselişin miladıdır 15 Temmuz. İhanet odaklarının saldıkları zehri devletin damarlarından temizleyen ülkemiz artık tertemiz hedeflere, ufuklara yelken açmıştır. Ekonomide, hukukta, demokraside kendine hatri sayilir büyüklükte hedefler koyan ülkemizi hiç ama hiçbir güç Katiyen durduramayacaktır. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi amaç alan, fitne peşinde olanlara bu millet Katiyen fırsat vermeyecektir.” dedi.

Her vatandaşın hakkına, hukukuna sonuna civarindan sahip çıktıklarını ve çıkmaya ayni ritimde devam edeceklerini belirten Başbakan Yıldırım, “Sadece İstanbul, İzmir, Ankara’yı değil Konya’yı, Diyarbakır’ı, Edirne’yi, Mersin’i, Samsun’u velhasıl 81 vilayeti, 780 bin kilometrekare vatan toprağını tek biliriz, aynı ruhla sahip çıkarız.” diye konuştu. “Gönül coğrafyası”na da sahip çıktıklarını belirten Yıldırım, “Arakan’a, Filistin’e, Kudüs’e de sahip çıkarız. Nerede mazlum varsa onun yanındayız, nerede zulüm, vahşet varsa onun da karşısındayız. Biz ecdadımızdan bu kalıtı devraldık, bundan bunun benzeri de aynı kararlılıkla yolumuza ayni ritimde devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı. Başbakan Yıldırım, 736. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi yâd ve Yörük Şenlikleri’nin uygarlık ufkunu tek sefer dahada hatırlattığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir olalım, iri olalım, canlı olalım, birlikte ülkemiz olalım. Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Şanlıurfa’dan Kahramanmaraş’a, Gaziantep’ten İstanbul’a destansı tek varoluş mücadelesi verdik. milletin tarih süresince gönlünü de vatanını da hep bu aşkla aydınlattı, adaletle hükmetti, adaletle paylaştı. Buradan Ertuğrul Gazi’nin içsel huzurunda, bu kutsal topraklara bu ruh, bu manayı aşılayan milletin uygarlık yolcuğuna istikamet veren bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum. Allah kardeşlik ruhumuzu yaralamak isteyenlere ebediyen fırsat vermesin, milletimizi, ülkemizi ilelebet payidar etsin.”

ATA BİNDİ, VATANDAŞLARI SELAMLADI

Konuşmasının derhal peşinden Başbakan Yıldırım’a, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın tarafından Osmanlı tuğrası takdim edildi. Başbakan Yıldırım, program öncesi Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde dua etti. Türbede “saygı nöbeti” tutan askerlerin nöbet değişimini izleyen Yıldırım, askerlerle resim çektirdi. Yıldırım, dahada ardindan yürüyerek 736. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi yâd ve Yörük Şenlikleri’nin düzenlendiği Söğüt Belediyesi merasim alana geldi. Yıldırım, alanı dolaşarak etkinliği izlemeye gelen yurttaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının derhal peşinden başlayan programda, anlasma konuşmalarının derhal peşinden zaptiye genel Komutanlığı Bandosunca, “Diriliş” ve “Memleketim” isimli yapıtlar seslendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehteran Takımı’nın gösteri sunduğu etkinlikte, 15 ülkeden güreşçilerin katıldığı güreş şampiyonası da yapıldı.
Başbakan Yıldırım, törende, üzerinde Türk bayrağı rozeti bulunan “yörük atkısı” ile “yörük kalpağı” taktı. Etkinliğin nihayetinde Başbakan Yıldırım, Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk tarafından kazançlan “Kosovalı” isimli ata bindi. Alandaki yurttaşları selamlayan Yıldırım’a, vatandaşlar yoğun alaka gösterdi.

Yıldırım, dahada ardindan şenlikler kapsamında kurulan panayır alanını gezdi, çadırları ziyaret etti. 736. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi yâd ve Yörük Şenlikleri’ne, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, BBP genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti genel reis Yardımcıları Çiğdem Karaaslan, Hamza Dağ ve Harun Karacan, Bir takım milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

CEVAP VER