Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, bu sene 2. çeyrek Gayrisafi vatan İçi Hasıla (GSYH) büyümesine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yılın 2. çeyreğinde ekonominin tek evvelki sene aynı dönemine göre yüzde 5,1 büyüdüğüne dikkati çeken Şimşek, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış GSYH büyümesinin, tek evvelki çeyreğe göre yüzde 2,1 oranında gerçekleştiğine işaret etti. Şimşek, böylelikle sene evvel yarısında büyüme hızının senelik yüzde 5,1’e ulaştığını vurguladı.

İÇ VE DIŞ TALEBİN BÜYÜMEYE KATKISI

İç ve dış talebin büyümeye müspet katkı sağlamasıyla dengeli büyümenin 2. çeyrekte de ayni ritimde devam ettiğine değinen Şimşek, şöyle ayni ritimde devam etti: “Yurt içi istek büyümeye 3,2 yüzde nokta katkı sağlarken, net dış istek 1,8 yüzde nokta katkı sağladı. Önemli pazarlarımızdan Avrupa ile emtia ihracatçısı ülkelerin kuvvetli talebi ve turizm gelirlerimizdeki artış neticeninde esya ve hizmet ihracatımız 2. çeyrekte senelik yüzde 10,5 büyüdü.”

REFERANDUMDAN ardindan BELİRSİZLİKLER AZALDI

Şimşek, 16 Nisan referandumundan ardindan belirsizliklerin azalmasıyla finansal piyasalarda bariz tek müspet eğilim görüldüğüne dikkati çekerek, “Aynı vakitte hemide reel kesim güveni ayni vakitte da tüketici güveni toparlandı. Kaynaklarını ve etkinliğini artırdığımız Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefalet sistemi 2. çeyrekten bu yana ticari krediler kanalıyla ahenk gösteren ücret büyümeyi destekliyor. 2017 senesi üçüncü çeyreğine ait lider göstergeler de kuvvetli ahenk gösteren ücret büyümenin ivme kazanarak ayni ritimde devam ettiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Sağlanan kuvvetli büyümenin müspet ama tek başına yeteri civarindan olmadığına işaret eden Şimşek, büyümenin kapsayıcı olmasının esas öncelikleri olduğunu belirtti.

İŞSİZLİK ORANI DÜŞTÜ

Şimşek, şunları kaydetti: “İstihdamı artırmaya baz alinarak aldığımız tedbirler ve ahenk gösteren ücret büyümedeki ivmelenme sonucunda, 2017 senesi 2. çeyreğinde tek evvelki sene sonuna göre takriben 600 bin kişiye ek istihdam sağladık. böylelikle 2017 senesi başından bu yana işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti. ülkemiz nihayet 15 senede yaşanan bütün negatifliklere karşın sağlam ahenk gösteren ücret temelleri sayesinde vasati yüzde 5,7 oranında kuvvetli tek büyüme performansı sergiledi. Önümüzdeki dönemde bu performansı dahada da artırmak ve ekonomimizin yapısal dönüşümünü hızlandırmak amaciyla kapsamı geniş reform gündemimizi kararlılıkla yasama geçireceğiz. Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bu dönemde yapısal reformların sağlayacağı katkıyla çok istikbal seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.”

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

CEVAP VER