Genel çaba Konfederasyonunun çağrısıyla (CGT) Paris’te metro çalışanlarının yaptığı grevler hasebiyle Bir takım hatlarda mühim aksamalar yaşandı.

ÖĞRENCİLER BARİKAT KURDU

Kamyon şoförleri ise Paris’in mühim caddelerinden Şanzelize’yi kapatarak trafik akışını engelledi. başka istikametten Bir takım liselerde öğrenciler mektep önlerinde barikat kurarak eylem yaptı. zabita eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

MACRON’UN EYLEMCİLER HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ TEPKİ ALDI

Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği günden bu yana evvel kez yasamsal tek eylemle karşılaşacak Macron’un, Yunanistan ziyareti sırasında, çalışma yasası reformuna karşı çıkanları “tembel” olarak nitelendirerek, “Fransa reformist tek memleket değildir. Reform yapmaz çünkü biz isyan ederiz, direniriz, kaçınırız. Böyleyiz biz.” ifadelerini kullanması tepkilere neden oldu.

Fransa'da çalışma yasası protestosu

CGT genel Sekreteri Philippe Martinez, Macron’un sözlerinin “skandal” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron’la yarışan Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon da “Asıl tembeller, hayatları amaciyla çalışmak zorunda olmayan varlıklı bireylerdir.” demişti.

Macron’un ülkede yüzde 9,5 oranındaki işsizliğe deva bulacağını belirterek alana atttığı en mühim seçenek vaadi var olan mevzubahis reform, işverenlerin, işten haksız çıkarmalarda ödenecek tazminatlar amaciyla tavan belirlenmesine ve rastgele tek yasal kısıtlamaya maruz kalmaksızın çalışma saatlerini direk işçilerle belirleme özgürlüğü ele geçirmesine imkan tanıyan yenilemeler içeriyor.

Tasarıda, 50’den az çalışanı bulunan iş yerlerinde işverenin sendika temsilcisi olmaksızın çalışanla masaya oturabilmesi ve işten çıkarılmalarda itiraz süresinin tek sene ile sınırlandırılması benzeri farklıklar de yer alıyor.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

CEVAP VER