İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en mühim metro yatırımlarından 22,5 kilometrelik Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, Türkiye’nin gururu oldu. İstanbul’un Avrupa Yakasında evvel sürücüsüz hizmet verecek raylı sistemi olacak metro projesi, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Las Vegas’ta düzen eden ve alanında dünyanın en mühim ödüllerinden var olan ‘2017 AEC Excellence Awards’da (AEC Mükemmelik Ödülleri 2017), 3’üncü Hava meydanı projesi ile birlikte 32 ülkeden 145 proje arasında evvel 8’e kalarak finalist oldu. Yarışmada evvel 3’e giren projeler, 15 Eylül Cuma bugünü Las Vegas’ta açıklanacak.

ABD ve İngiltere benzeri Avrupa’daki Bir hayli ülkenin halk ihalelerinde standart vaziyete getirmek amaciyla karar aldığı Building Information Modelling (BIM- Yapı Bilgi Modellemesi), Dubai ve Katar benzeri dünyanın ön mühim projelerine ev sahipliği yapan ülkelerde de kullanılıyor.

Zaman ve maliyet israfı önleniyor

Bir yapı ile alakalı mimari, statik, mekanik ve akım benzeri her biçimde bilginin üç boyutlu pc modelinin oluşturulması mananına gelen BIM’in, ülkemizde yönetmeliği ve şartnamesi bulunmuyor. 5D BIM, alan imalatı esnasında karşılaşılan problemleri minimuma indirerek yapının vakit ve fiziki ilerlemesini dahada anlaşılır kılıyor. 5 boyutlu yapı modeli, metraj ve maliyet hatalarını minimuma indiriyor ve projenin inşasını kolaylaştırıyor, vakit ve maliyet israfını önlüyor.

Türkiye’de ilk

5D BIM, Türkiye’de tek halk projesinde evvel kez uygulanıyor. Ülkemizdeki projeler arasında üç milyar 710 milyon Lira maliyetli bunun benzeri hatri sayilir büyüklükte tek altyapı yatırımında uygulanması da tek ilk.

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun altyapı projelerinde çok güç var olan 5D BIM standardında olması ve yarışmada bu standartlara sahip üst yapı projeleri arasında evvel 8’e girmesi de Türkiye’nin ve İstanbul’un metro teknolojisinde geldiği noktayı göstermesi açısından çok hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor.
5D BIM Türkiye’de Daha başlangıç aşamasında olmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler ev Başkanlığı bütün raylı sistem projelerini bu standarda göre ihale ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu başarısı, İstanbul’da ve Türkiye’de Bir hayli proje amaciyla lider oldu.

İlklerin metrosu Kabataş-Mahmutbey

Türkiye’nin 5D BIM Modeli ile ihale edilen evvel metrosu var olan 22,5 kilometrelik Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı, 19 istasyon ve iki viyadükten oluşuyor. İstanbul’un en mühim ve en yoğun nüfusun yaşadığı 8 ayrı ilçeden geçen hat, 14 ayrı metro hattıyla da entegre olarak İstanbul Metrosu’nun anne omurga raylı sistemlerinden biri olacak.

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasında tünel kazı çalışması tamamlanan metronun Mecidiyeköy-Kabataş arası kazı çalışmasının ise yüzde 83’e tamamlandı. Hattın Mecidiyeköy-Mahmutbey bölümünün 2018 yılının 2. yarısı açılması planlanırken, Mecidiyeköy-Kabataş arasının ise, Beşiktaş istasyonundaki arkeolojik kazı çalışması hasebiyle 2019’da hizmete alınması hedefleniyor.

CEVAP VER